Galeria
Kompleks gołębników
W funkcjonalnych i ciekawie skonstruowanych gołębnikach znajduje się obecnie około 300 młodych i 150 dorosłych gołąbków. Gołębniki ustawione są w kształcie litery L. Część frontowa wychodzi na stronę północną i zachodnią. Leszek Konieczny dziś wie, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale w chwili, gdy stawiał gołębniki nie wiedział, że najlepszy kierunek to południowo-wschodni. Niestety przestawić tak duży kompleks gołębników i wolier już się nie da. Od tyłu gołębniki otacza las, co także nie jest najkorzystniejsze, ale na tyle, ile można udoskonalono gołębniki, aby były maksymalnie „przyjazne” dla gołębi. Oceniamy, że dość skutecznie się to udało. Hodowlę odwiedzaliśmy w deszczowy dzień, a skutków zwiększonej wilgotności nie odczuwało się negatywnie w środku gołębników.
Gołębniki podzielone są na trzy części. Dwie części są praktycznie identyczne, natomiast jedna, najwcześniej postawiona jest nieco inna. Nie ma w niej korytarza wewnątrz gołębnika, a dach jest płaski, pokryty blachodachówką oraz półprzezroczystą pleksą. Dwie części nowszych gołębników mają natomiast dach dwuspadowy pokryty dachówką oraz korytarze wzdłuż wszystkich przedziałów. Wszystkie gołębniki mają od frontu woliery. Co więcej, każdy przedział ma swoją wolierę. W wielu miejscach gołębnika (m.in. pomiędzy przedziałami, między przedziałami a wolierą) znajdują się wygodne, przesuwne drzwi. Większość z nich wykonana jest z półprzezroczystej pleksi, co nie ogranicza dostępu naturalnego światła. Warto podkreślić, że duża liczba drzwi, w połączeniu z licznymi przegonkami (otwory umożliwiając przejście gołębi z jednej części do drugiej) sprawia, że w tych gołębnikach można realizować najbardziej wymyślne systemy hodowli w oparciu o migrację gołębi pomiędzy pomieszczeniami. We wszystkich gołębnikach, praktycznie we wszystkich miejscach (przedziały, korytarze, woliery) znajdują się ruszta podłogowe. W niektórych miejscach plastikowe, w innych metalowe. Zdecydowanie pomagają one w utrzymaniu czystości.
Tylną ścianę gołębników stanowi mur (zabezpieczony pod kątem przenikania zimna i wilgoci), a pozostałe ściany najczęściej są z drewna lub płyt. We wszystkich gołębnikach sufit jest obniżony poprzez zamontowanie siatki. W gołębnikach z dachem dwuspadowym gołębnik od poddasza oddzielony jest dodatkowo drewnianym sufitem. Jedynie w centralnym miejscu znajduje się otwór, który stanowi zarówno element wentylacji jak i dostępu światła z dachowego świetlika. Prawie w każdym przedziale element wentylacji i doświetlenia znajduje się w dachu, w którym punktowo umieszczone są świetliki. Pozostałe elementy gołębnika, w tym wyposażenie jest standardowe, takie jak w większości hodowli. Do elementów, których występowanie warto podkreślić zaliczyć można: 1. W wielu miejscach wolier, w dolnej ich części (od poziomu ziemi do ok. 40-50cm) znajdują się płyty z pleksi, które ograniczają dostęp wody czy też nawiewanie śniegu do środka. 2. praktycznie do każdego przedziału można z zewnątrz podstawić kosz, do którego zagania się gołębie zamiast ich pojedynczego łapania. 3. Aby ograniczać duże, wolne przestrzenie w przedziałach stosuje się ażurowe lub osiatkowane ścianki działowe, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie gołębi (a także wygodę hodowcy).
Ptaki ozdobne
W specjalnie zbudowanych, obszernych i funkcjonalnych wolierach mieszkają m.in. papugi: świergoty, obrożne, królewskie, nierozłączki, nimfy. Są też kanarki. Ponadto kolega Leszek ma w swej hodowli bażanty, kury i kaczki ozdobne (Mandarynki, Karolinki, Bahamki), które z kolei mają do dyspozycji malowniczy staw.